Dzień Śląski

Tradycją naszej szkoły jest rokroczne obchodzenie „Dnia Śląskiego”, w którym uczestniczyli uczniowie i pracownicy naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Impreza ta miała na celu przybliżenie tematyki regionalnej oraz zapewniła bezpośredni kontakt z żywym folklorem śląskim: gwarą, pieśniami ludowymi, strojami regionalnymi oraz przedstawionymi scenicznie elementami tradycji śląskiej. Całą imprezę prowadzili uczniowie klasy 1t: Małgosia, Michał i Maciek. Występy tradycyjnie uatrakcyjnili akordeoniści Jurek i Dawid, natomiast talentem wokalnym popisała się Weronika i Nicola uczennice klasy 3g, również Albert, Przemek i Artur także z klasy 3g. Uczniowie wykazali się talentem aktorskim i znajomością gwary, były „wice” śląskie („Bery i godki śląskie”) oraz poznaliśmy historię, tradycję i kulturę śląską. Odbyło się podsumowanie  konkursu „Wiedzy o śląsku”. Druga część to żywa lekcja historii, w której udział wzięli Przemek z klasy 3g jako Powstaniec, Sebastian z klasy 1z, który wspaniale celował w kapustę, Aleks z klasy 2g, który był żołnierzem niemieckim również próbował strzałów, jego celem było jabłko, miał trochę problemów, natomiast widowni dostarczył wspaniałej rozrywki, pozostałe role grali zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych szkół. „Dzień śląski” to również coś dla ciała, czyli okazja do „skosztowania” specjałów kuchni śląskiej: chleba z tustym, szałota, żuru czy kołocza z serem i posypką, serwowanych przez „kucharki” w strojach śląskich. Godna pochwały jest również wspaniała dekoracja i rekwizyty stworzone przez Pana Grzegorza.

RM

no images were found

Udostępnij ten post
Skip to content