Zespół Szkół nr 7 bierze udział w Programie Parlamentu Europejskiego (EPAS – European Parliament Ambassador School Programme), angażując się w różne inicjatywy edukacyjne mające na celu poszerzanie wiedzy na temat Europy, Unii Europejskiej oraz demokracji.
W ramach tego programu uczniowie biorą udział w licznych spotkaniach z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, które skupiają się na różnorodnych aspektach życia społecznego i politycznego. Tematyka spotkań i warsztatów obejmuje m.in. historię Unii Europejskiej, prawa człowieka, tolerancję, cyberprzemoc, przemoc rówieśniczą, ekologię oraz ochronę środowiska.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w Euroscoli – konkursie wiedzy o UE. Realizowała także szereg projektów związanych z prawami człowieka, ekologią, przygotowywała podcasty na temat samochodów elektrycznych i bioróżnorodności.
Cyklinie organizowane są wyjazdy do innych szkół zaangażowanych w ten program, umożliwiające wymianę doświadczeń oraz pogłębianie wiedzy. Szczególnie warto podkreślić wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a kolejne takie wydarzenia planowane są w najbliższej przyszłości. Ostatnio uczniowie mieli również okazję odwiedzić Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Sejm RP w Warszawie.
Grupa uczniów zaangażowanych w projekt EPAS jest otwarta i chętnie zapraszamy wszystkich do udziału w Programie. Jeśli jesteś kreatywny i nie boisz się wyzwań – dołącz do projektu EPAS!
15 maja 2024 w Brukseli odbyło się Seminarium poświęcone roli Parlamentu Europejskiego oraz różnym aspektom demokracji. Na spotkanie zostało zaproszonych po czterech nauczycieli ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. Przedstawicielka naszej szkoły pani Anna Matlok została zaproszona w dowód uznania za to, iż szkoła od wielu lat realizuje Program Parlamentu Europejskiego „Szkoła-Ambasador” (EPAS) oraz uczestniczy w mobilnościach w ramach projektu Erasmus+. Tematy poruszane podczas wykładów i warsztatów to przede wszystkim: znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, źródła wiedzy na temat demokracji i Unii Europejskiej, sposoby przekazu informacji, rola szkoły i nauczycieli w propagowaniu wartości europejskich i demokratycznych. W trakcie pobytu w Parlamencie Europejskim nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia najważniejszych pomieszczeń, w tym sali plenarnej. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do zwiedzenia Muzeum Historii Europy. Bardzo nam miło, że nasza szkoła została wyróżniona wśród wielu szkół w Polsce i dzięki temu mieliśmy możliwość uczestniczenia w tym ważnym europejskim wydarzeniu.
Podcast o Samochodach Elektrycznych w przy współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce
Warsztaty podcastowe zorganizowane przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Torbę Reportera i Fundację Łąka były wyjątkowym doświadczeniem dla naszych uczniów.
Klasa maturalna naszej szkoły zrealizowała projekt dotyczący elektromobilności. Natomiast uczniowie naszej szkoły branżowej przeprowadzili sondaż na temat ekologii oraz dbania o środowisko.
O tak ważnych tematach rozmawiali nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły w podcaście, który można odsłuchać pod linkiem:
Warsztaty odbyły się w ramach projektu organizowanego przez Parlament Europejski – Biuro w Polsce oraz Fundację Pole Dialogu.
Podsumowanie działań na rzecz projektu w formie prezentacji: Prezentacja EPAS
Materiały edukacyjne dla szkół średnich i wyższych: https://www.consilium.europa.eu/pl/documents-publications/educational-resources-teach-learn-play/teaching-and-learning-for-secondary-and-higher-education/
2024/2025
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w programie EPAS, realizując szereg inicjatyw edukacyjnych promujących wiedzę o Unii Europejskiej, aktywne obywatelstwo oraz zaangażowanie młodzieży w sprawy europejskie.
W listopadzie 2024 roku wzięliśmy udział w ogólnoeuropejskim konkursie organizowanym przez Euroscolę.
Zorganizowaliśmy międzyszkolny konkurs fotograficzny „Poznaj Górny Śląsk, Katowice, swoją dzielnicę”. Najlepsze prace zostały opublikowane w formie kalendarza, promującego dziedzictwo kulturowe i piękno naszego regionu.
W lutym 2025 roku odbyło się spotkanie z europosłem Marcinem Sypniewskim w ramach programu EPAS. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dyskusji na temat legislacji unijnej, funkcjonowania instytucji UE oraz wpływu polityki europejskiej na życie codzienne. Rozmawialiśmy także o ekologii i przyszłości transportu, ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności.
W marcu 2025 roku przeprowadziliśmy szkolny konkurs plakatowy „Polska w Unii Europejskiej”, w którym uczniowie w kreatywny sposób przedstawili korzyści płynące z członkostwa w UE.
Zorganizowano również konkurs pt. „Wyjazd do Europarlamentu z Marcinem Sypniewskim”. Uczestnicy mieli za zadanie napisać odpowiedź na pytanie: „O co chciałbym zapytać Unię Europejską?”. Konkurs ten był okazją do refleksji nad aktualnymi wyzwaniami i problemami europejskimi, a także do rozwijania umiejętności argumentacji i wypowiedzi pisemnej.
4 czerwca odbył się finał drugiej edycji szkolnego konkursu wiedzy „1 z ZS7”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była Unia Europejska. Reprezentanci klas, wyłonieni w rundzie eliminacyjnej, rywalizowali w finale, odpowiadając na pytania dotyczące historii, instytucji i wartości UE.
W dniach 2-4 czerwca odbył się wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Poza zwiedzaniem istotnych pomieszczeń parlamentarnych, odbyły się wykłady dotyczące wyzwań UE.
9 czerwca delegacja naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu podsumowującym tegoroczne działania na rzecz programu Szkoła – Ambasador EPAS. Spotkanie odbyło się w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie.