Program profilaktyczno-wychowawczy

 Program Wychowawczo-Profilaktyczny

w Zespole Szkół nr 7 im. S. Mastalerza w Katowicach

w roku szkolnym 2023/2024 – 2026/2027

 

 

SPIS TREŚCI:

  1. Podstawa prawna.
  2. Diagnoza sytuacji wychowawczej środowiska szkolnego.
  3. Przyjęta wizja i misja szkoły.
  4. Przyjęta sylwetka wychowanka.
  5. Cel programu.
  6. Adresaci i realizatorzy programu.
  7. Rola i zadania wychowawcze nauczycieli.
  8. Prawa i obowiązki uczniów.
  9. Wykaz szkolnych uroczystości, wydarzeń i imprez.
  10. Procedury szkolne – metody oddziaływań w sytuacjach kryzysowych z udziałem uczniów.
  11. Przyjęte cele główne i szczegółowe programu, zadania oraz formy jego realizacji.
  12. Sposoby, metody i środki realizacji zadań zawartych w programie.
  13. Ewaluacja programu.
  14. Postanowienia końcowe.
  15. Podstawa prawna

– Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).

– Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).

– Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189).

– Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.).

– Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).

– Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487).

– Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 783).

– Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 957).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2015 r. poz. 1249).

– Programy narodowe i krajowe w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia

– Statut szkoły

– Podstawa programowa

– Procedury szkolne

 

 

 

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024

  1. Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, w tym wsparcie powrotu do szkół języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.
  2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie.
  3. Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego.
  4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
  5. Rozwój kształcenia zawodowego i uczenia się w miejscu pracy w partnerstwie z przedstawicielami branż.
  6. Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.
  7. Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
  8. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.
  9. Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
  10. Wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą oraz tworzenie stabilnych warunków do nauczania języka polskiego za granicą przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz beneficjentów przedsięwzięć i programów ustanowionych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
  11. Diagnoza sytuacji wychowawczej środowiska szkolnego

W szkole prowadzona jest cykliczna diagnoza sytuacji wychowawczej środowiska szkolnego poprzez: ankiety, informacje przekazywane przez nauczycieli, innych pracowników szkoły,    a także rodziców, obserwacje zachowań uczniów w czasie lekcji, przerw, zajęć pozalekcyjnych, imprez szkolnych, wyjazdów oraz analizę ocen z zachowania.

Dotychczasowe badania wskazują, iż problemy występujące w szkole dotyczą między innymi:

  • frekwencji na zajęciach,
  • spóźnień na lekcje,
  • niskiej motywacji do uczenia się,
  • uzależnienia od komputera i komunikatorów społecznościowych,
  • wulgarnego słownictwa,
  • tolerancji wobec mniejszości,
  • radzenia sobie ze stresem,
  • palenia papierosów,
  • efektywnego wykorzystania czasu wolnego,
  • umiejętności interpersonalnych.

 

 

 

 

 

 

  • Przyjęta wizja i misja szkoły

 

“NASZA SZKOŁA – SZKOŁĄ ZDROWĄ, OTWARTĄ, PRZYJAZNĄ, KSZTAŁCĄCĄ NA MIARĘ NOWYCH CZASÓW”

  • Proponujemy wartości i tradycje kultury polskiej na tle kultury europejskiej.
  • Wyposażamy w wiedzę i umiejętności umożliwiające kształcenie ustawiczne oraz funkcjonowanie w społeczeństwie i zjednoczonej Europie.
  • Przygotowujemy do twórczego działania oraz aktywnego i zdrowego trybu życia.
  • Budujemy tożsamość szkoły poprzez własne, nowatorskie rozwiązania w kreowaniu profilu absolwenta mobilnego na rynku pracy.

 

  1. Przyjęta sylwetka wychowanka:

Uczeń nabywa w naszej szkole cech ważnych dla prawidłowego funkcjonowania w życiu, tj.:

  • samodzielność – uczeń kieruje swoim działaniem, dociera do różnych źródeł informacji, potrafi dokonać wyboru wartości, radzi sobie w sytuacjach problemowych, rozstrzyga wątpliwości i problemy moralne zgodnie z przyjętą hierarchią wartości, potrafi dokonać samooceny, prezentuje własny punkt widzenia i uwzględnia poglądy innych ludzi;
  • odpowiedzialność – uczeń odpowiada za swoje wyniki w nauce, za skutki podejmowanych decyzji, potrafi odróżnić rzeczywistość od wyobraźni, podporządkowuje się określonym zasadom życia społecznego, dba o zdrowie i życie własne i innych;
  • twórczość – uczeń rozumie potrzebę doskonalenia i rozwijania samego siebie, tworzy własny warsztat pracy, rozwija swoje zainteresowania, rozwiązuje zadania problemowe związane z otaczającym go światem;
  • etyczność – uczeń odróżnia prawdę od kłamstwa, umie współdziałać z innymi, rozumie sens praw i obowiązków, szanuje siebie i innych, szanuje dobro wspólne, dba o estetyczny wygląd własny i otoczenia;
  • ekologicznie podchodzi do środowiska naturalnego – czuje się za nie odpowiedzialny.

 

  1. Cel programu:

Podstawowym celem szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest wspieranie ucznia w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki młodzieży.

Działania szkoły obejmują następujące obszary:

  1. Zdrowie – edukacja zdrowotna – przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat rozwoju psychofizycznego człowieka, podnoszenie świadomości ucznia na temat zdrowego stylu życia, promowanie kampanii i programów o charakterze profilaktycznym.
  2. Bezpieczeństwo – profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych) – przeciwdziałanie agresywnym i innym niepożądanym zachowaniom uczniów, przekazywanie rzetelnej wiedzy nt. środków psychoaktywnych i mechanizmu powstawania uzależnień, rozwijanie umiejętności interpersonalnych u uczniów
  3. Relacje – kształtowanie postaw społecznych – ograniczenie nieusprawiedliwionej absencji uczniów, uświadamianie konieczności przejmowania odpowiedzialności za swoje postępowanie.
  4. Kultura – wartości, normy, wzory zachowań – uświadamianie uczniom odpowiedzialności za słowo (pisane, mówione), podnoszenie kultury języka, kształtowanie u uczniów postawy sprzyjającej ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu (uczciwość, wiarygodność, wytrwałość, poczucie własnej wartości).

 

  1. Adresaci i realizatorzy programu:

 

6.1. Adresatami niniejszego programu są:

 wszyscy uczniowie naszej szkoły,

 rodzice i opiekunowie prawni – w pierwszym rzędzie odpowiedzialni za wychowanie swego dziecka,

 nauczyciele, którzy jednocześnie pełnią rolę realizatorów tego programu.

6.2 Rodzaje oddziaływań:

Działania adresowane do wszystkich uczniów:

 zapoznanie uczniów z obowiązującymi w szkole regulaminami, w tym z ich prawami i obowiązkami, omówienie na lekcjach wychowawczych organizacji pracy szkoły, podstawowych zapisów Statutu, Programu Wychowawczo-Profilaktycznego;

 propagowanie szacunku dla kultury, tradycji i zdrowego stylu życia, udział w tradycyjnych świętach i obrzędach narodowych, lokalnych i szkolnych;

 budowanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej;

 budowanie i aktywizowanie zespołu klasowego.

 

  • Rola i zadania wychowawcze nauczycieli:

 

Wychowawcą jest każdy pracownik pedagogiczny naszej szkoły. Wychowawca klasy:

 jest bezpośrednio odpowiedzialny za proces wychowania powierzonych mu uczniów, planuje i organizuje pracę klasy;

 prowadzi lekcje wychowawcze według planu zaakceptowanego przez dyrektora.

 

Nauczyciel przedmiotowy:

 jest wychowawcą;

 realizuje podstawę programową i ze szczególną odpowiedzialnością troszczy się o indywidualizowanie pracy, dostosowanie wymagań edukacyjnych oraz udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej wobec ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na każdej lekcji.

 

Psycholog szkolny, pedagog szkolny i pedagog specjalny:

 swoimi kompetencjami i warsztatem służy uczniom, rodzicom i nauczycielom;

 udziela porad i konsultacji.

 

Doradca zawodowy:

 swoimi kompetencjami i warsztatem służy uczniom, rodzicom i nauczycielom;

 prowadzi poradnictwo indywidualne i grupowe.

 

  • Prawa i obowiązki uczniów:

 

Prawa i obowiązki uczniów zostały szczegółowo opisane w Statucie Szkoły.

 

  1. Wykaz szkolnych uroczystości, wydarzeń i imprez:

 

Wykaz szkolnych uroczystości, wydarzeń i imprez  zgodny z opracowanym na każdy rok szkolny kalendarzem imprez i uroczystości szkolnych.

 

 

  1. Procedury szkolne – metody działań w sytuacjach kryzysowych z udziałem uczniów:

 

Postępowanie w sytuacjach kryzysowych z udziałem ucznia, powinno być prowadzone w możliwie najszybszym czasie i przy zapewnieniu bezpieczeństwa psychofizycznego ucznia. Uczeń i jego rodzice mają prawo do pełnej informacji o sytuacji i podjętych przez szkołę działaniach ich dotyczących. Osobą odpowiedzialną na terenie szkoły za respektowanie praw ucznia jest dyrektor szkoły. Osobą odpowiedzialną za monitorowanie respektowania praw ucznia jest Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie wykraczający poza normy i zasady zachowania akceptowane w szkole ponoszą sankcje przewidziane w rozdziale Prawa i Obowiązki Ucznia zawarte w Statucie Szkoły.

 

 Procedura postępowania w przypadku pożaru (instrukcja p.poż);

 Procedura postępowania w przypadku, gdy na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków;

 Procedura postępowania w przypadku łamania przez ucznia zasad w stosunku do nauczyciela (naruszenie godności osobistej, zachowania społecznie nieakceptowane);

 Procedura postępowania wobec ucznia – sprawcy czynu karalnego;

 Procedura postępowania w przypadku złego stanu zdrowia ucznia.

 

  1. Przyjęte cele główne i szczegółowe programu, zadania oraz formy jego realizacji:

 

   Obszar         działania           Cele Zadania i formy realizacji  (odpowiedzialni za realizację – wychowawcy i wszyscy nauczyciele)
Zdrowie Edukacja zdrowotna – przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat rozwoju psychofizycznego człowieka, podnoszenie świadomości ucznia na temat zdrowego stylu życia, promowanie kampanii i programów o charakterze profilaktycznym, wspomaganie wychowawczej roli rodziny.– wzbudzanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie poprzez: okresowe badania lekarskie, projekcje filmów o tematyce prozdrowotnej, prelekcje
o tematyce profilaktycznej (ze szczególnym naciskiem na higienę i zdrowie psychiczne);- rozwijanie zainteresowań turystycznych poprzez uczestnictwo  w rajdach i wycieczkach;

– rozwój sprawności fizycznej poprzez czynny udział w lekcjach WF i zawodach sportowych;

– podnoszenie poziomu świadomości uczniów dotyczącej racjonalnego                 i zdrowego odżywiania się;

– realizacja programów prozdrowotnych;

– udzielanie uczniom indywidualnych porad profilaktyczno-zdrowotnych

– udzielenie uczniom indywidualnych porad dotyczących zdrowia psychicznego

– nauka rozpoznawania oznak stresu oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem występującym w trudnych sytuacjach;

– uświadomienie uczniom znaczenia pozytywnego myślenia i jego wpływu na codzienne funkcjonowanie człowieka

– realizowanie programów profilaktycznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie używaniu przez młodzież substancji psychoaktywnych w tym tzw. „dopalaczy”;

– informowanie uczniów o szkodliwości środków i substancji, których używanie może prowadzi do uzależnienia;

– akcja informacyjna dotycząca depresji, przeciwdziałania samobójstwom;

– organizacja i udział w happeningach, konkursach oraz innych formach profilaktyki uzależnień;

– udział w warsztatach wyrabiających wśród młodzieży umiejętności postaw obronnych wobec zagrożeń współczesnego świata;

– spotkania dla rodziców na temat możliwości podejmowanych przez nich działań w celu zmniejszania i niwelowania zagrożeń związanych z profilaktyką uzależnień;

– przekazywanie informacji uczniom oraz ich rodzicom na temat instytucji służących pomocą w sytuacjach kryzysowych;

– realizacja programów pomocy rodzinie (program stypendialny, wyprawka, zasiłek
w sytuacji kryzysowej)

– udzielanie wsparcia rodzinom z problemami wychowawczymi

– walka z wykluczeniem społecznym poprzez angażowanie uczniów do różnych działań  wzmacniających samoocenę oraz poprzez zapewnienie dostępu do programów stypendialnych fundowanych przez pracodawców;

– przeprowadzenie lekcji wychowawczych we wszystkich klasach dot. zagrożeń spowodowanych zażywaniem środków psychoaktywnych;

– udział szkoły w kampaniach profilaktycznych (plakaty, informacje na stronie internetowej szkoły);

– przygotowanie kampanii uświadamiającej uczniom zagrożenia związane z używaniem leków, a także napojów energetycznych;

– przeprowadzenie spotkań z policją lub prawnikiem dotyczących skutków posiadania, handlu i namawiania do korzystania z środków psychoaktywnych;

– kształtowanie ekologicznego podejścia do środowiska poprzez realizację szkolnego programu ekologicznego.

 

Bezpieczeństwo Profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych) – przeciwdziałanie agresywnym i innym niepożądanym zachowaniom uczniów, przekazywanie rzetelnej wiedzy nt. środków psychoaktywnych
i mechanizmu powstawania uzależnień, rozwijanie umiejętności interpersonalnych u uczniów 
– diagnoza poziomu bezpieczeństwa  w szkole na podstawie ankiet (badanie przeprowadzono w czerwcu 2023 roku);

– prowadzenie warsztatów integracyjnych w klasach pierwszych przez psychologa
i pedagoga szkolnego;

– działalność kół zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne;

– tworzenie więzi emocjonalnych w poszczególnych zespołach klasowych poprzez: wspólne Wigilie, uczestnictwo w spektaklach teatralnych i seansach filmowych, udział w rekolekcjach, udział w świętach i uroczystościach szkolnych, uczestnictwo
w wycieczkach i rajdach organizowanych przez szkołę, organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom z problemami zdrowotnymi lub rodzinnymi;

– zapoznanie uczniów i ich rodziców   z procedurami obowiązującymi w szkole;

– uczenie wyzbywania się agresji i używania wulgaryzmów w stosunkach międzyludzkich w każdej sytuacji życia szkolnego;

– udział uczniów w warsztatach redukujących poziom agresji;

– reagowanie na wszelkie formy przemocy oraz ukazywanie konstruktywnych sposobów rozwiązywania konfliktów;

– informowanie rodziców o naganach;

– informacja na stronie www dotycząca pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych;

– spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej i Policji oraz innymi specjalistami;

– stosowanie wzmocnień pozytywnych ze strony nauczycieli w stosunku do uczniów;

– stosowanie aktywizujących metod pracy na lekcjach wychowawczych i dydaktycznych;

– indywidualne zajęcia wspierające dla osób tego wymagających;

– wspieranie rodziców uczniów niepełnosprawnych i przewlekle chorych w integracji społecznej oraz kierowaniu ich właściwym rozwojem;

– kształtowanie roztropnego korzystania w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych.

 

Relacje Kształtowanie postaw społecznych – ograniczenie nieusprawiedliwionej absencji uczniów, uświadamianie konieczności przejmowania odpowiedzialności za swoje postępowanie.

 

– udział uczniów w lekcjach wychowawczych kształcących umiejętność samooceny własnych zachowań, postaw asertywnych (wychowawcy klas);

– udział uczniów i samorządu klasowego w przedstawianiu propozycji oceny z zachowania w okresie klasyfikacji śródrocznej i końcoworocznej (wychowawcy klas);

– zorganizowanie szkolnego i klasowego systemu pomocy koleżeńskiej w nauce (wychowawcy klas, opiekun wolontariatu, samorząd szkolny);

– rozpowszechnienie działań charytatywnych na rzecz potrzebujących – wolontariat szkolny (opiekun wolontariatu, wychowawcy klas, pedagog, psycholog);

– kształtowanie odpowiedzialności za siebie i innych oraz dokonywanie wyborów moralnych, (nauczyciele, opiekun wolontariatu, samorząd szkolny);

– ukazywanie atrakcyjności dobra i krytycznego odbioru tego, co niesie za sobą kultura masowa;

– udział uczniów w zajęciach dotyczących właściwych kontaktów interpersonalnych zachowań asertywnych w ramach lekcji wychowawczych, wychowania do życia w rodzinie i lekcji przedmiotowych;

– udział uczniów w zajęciach dotyczących tematyki konfliktów (ich przyczyn, rozpoznawania i umiejętności rozwiązywania);

– aktywizowanie uczniów w kierunku kształtowania umiejętności pracy w grupie poprzez stosowanie aktywizujących metod nauczania na lekcjach przedmiotowych;

– kształtowanie prawidłowych relacji pomiędzy uczniem i pracodawcą podczas realizacji praktycznej nauki zawodu;

– udział uczniów w zajęciach dotyczących subkultur i grup młodzieżowych (formalnych
i nieformalnych);

– kształtowanie postaw tolerancji, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka (warsztaty antydyskryminacyjne);

– rozwijanie poczucia bycia współgospodarzem szkoły;

– współudział w organizowaniu zadań dotyczących działalności szkoły

– zachęcanie do bliższego i głębszego poznania siebie, stymulowania procesu autostymulacji w dążeniu do dobra, piękna i prawdy;

– udział uczniów w zajęciach dotyczących sytuacji trudnych i możliwości ich rozwiązywania / pokonywania (warsztaty dot. konstruktywnych metod radzenia sobie ze stresem);

– uczestnictwo w uroczystościach szkolnych i klasowych;

– kształtowanie umiejętności prawidłowego odczytywania swoich stanów emocjonalnych, poczucia własnej wartości, dawania i otrzymywania wsparcia;

– nabywanie umiejętności rozróżniania i pielęgnowania uczuć: koleżeństwa, przyjaźni i miłości;

– kształtowanie umiejętności opanowywania emocji w rożnych sytuacjach (sytuacje stresowe i radosne dla ucznia);

– udział uczniów w zajęciach dotyczących radzenia sobie ze stresem

– poradnictwo indywidualne – diagnozowanie, rozmowa doradcza, poradnictwo, sporządzanie dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, konstruowanie swojej kariery, poszukiwanie pierwszej pracy, umiejętność czytania ofert pracy;

– poradnictwo grupowe- warsztaty, ćwiczenia, kształtowanie umiejętności społecznych, umiejętności komunikacyjnych, symulacja procesów rekrutacyjnych, charakterystyka rynku pracy;

– informacja edukacyjno- zawodowa- gromadzenie i udostępnianie informacji o zawodach, uczelniach, szkołach, rynku pracy (ulotki, broszury, informatory, przewodniki, prasa);

– kształtowanie umiejętności konstruowania swojej ścieżki kariery, dbałości o rozwój zawodowy;

– przedstawianie możliwości zdobywania nowych i dodatkowych kwalifikacji na realizowanych zajęciach dydaktycznych;

– wycieczki przedmiotowe- zawodoznawcze, wyjścia do zakładów pracy celem poznania danego zawodu, wyjścia na uczelnie, wyjścia z uczniami na różne wydarzenia i uroczystości związane z budowaniem własnej kariery, poznawaniem pracodawców z regionu;

– spotkania informacyjne z przedstawicielami zakładów pracy, uczelni, instytucji wspierających rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji;

– akcje- organizowanie konkursów, olimpiad, targów edukacyjnych, dni otwartych- umożliwianie uczniom rozwijanie swoim umiejętności, pokazywanie mocnych stron, a także kompensowanie barier.

 

Kultura Wartości, normy, wzory zachowań – uświadamianie uczniom odpowiedzialności za słowo (pisane, mówione), podnoszenie kultury języka, kształtowanie u uczniów postawy sprzyjającej ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu (uczciwość, wiarygodność, wytrwałość, poczucie własnej wartości), kształtowanie postaw patriotycznych, kształtowanie wrażliwości naprawdę, dobro i piękno (w tym piękno przyrody).– udział młodzieży w ważnych wydarzeniach miasta i regionu;

– wprowadzenie w świat kultury i sztuki poprzez umożliwienie kontaktu z różnymi ich formami;

– utrzymywanie stałego kontaktu z placówkami kultury;

– rozwijanie wiedzy o historii i kulturze własnego regionu i jej związkach z historią i kulturą narodu oraz tradycjami własnej rodziny;

– stworzenie sytuacji dających możliwość doświadczenia procesu twórczego;

– kształtowanie umiejętności szanowania poglądów innych, wyrażania własnych i ich obrony;

– rozbudzanie postaw tolerancji dla odmienności światopoglądowych i wyznaniowych;

– rozwijanie i pogłębianie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionalnej i narodowej;

– kształtowanie postaw szacunku wobec symboli narodowych i szkolnych;

– uświadomienie obowiązków wobec ojczyzny;

– kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy o zasadach ustroju RP do interpretacji wydarzeń życia publicznego;

– poznanie roli i znaczenia wyborów demokratycznych;

– kształtowanie umiejętności podporządkowania się wymogom procedur demokratycznych we wspólnym działaniu (np. zespole klasowym, samorządzie uczniowskim);

– określenie miejsca i roli Polski i Polaków w integrującej się Europie;

– zapoznanie z celami, podstawami ustrojowymi i instytucjonalnymi Unii Europejskiej.

 

  • Sposoby, metody i środki realizacji zadań zawartych w programie:

 

 realizacja tematów w ramach godzin wychowawczych prowadzonych przez wychowawców;

 udział uczniów w zajęciach warsztatowych z rożnych dziedzin zarówno w szkole jak  i w wyspecjalizowanych placówkach;

 realizacja programów prozdrowotnych i profilaktycznych;

 udział uczniów w dyskusjach, debatach, pogadankach związanych z tematyką danego przedmiotu;

 przygotowywanie i udział uczniów w uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych;

 inspirowanie uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach;

 organizacja systemu pomocy – grupy wolontariuszy;

 wdrażanie rodziców w życie szkoły przez współudział w organizowaniu uroczystości;

 współdecydowanie w istotnych sprawach szkoły, pedagogizację rodziców;

 motywowanie uczniów do prac dodatkowych poprzez odpowiedni system wynagradzania opracowany przez nauczycieli, samorząd uczniowski i rodziców;

 

Realizacja programu poprzez:

 godziny do dyspozycji wychowawcy klasy;

 spotkania z psychologiem, pedagogiem szkolnym;

 spotkania z doradcą zawodowym;

 współpracę z rodzicami;

 działalność Samorządu Uczniowskiego;

 spotkania z przedstawicielami policji, straży miejskiej;

 prowadzenie programów profilaktycznych;

 warsztaty, szkolenia, spotkania z zaproszonymi gośćmi, spektakle, konkursy itp.;

 organizowanie wycieczek klasowych;

 możliwość uczestnictwa w kołach zainteresowań;

 uczestniczenie w akcjach charytatywnych.

 

  • Monitoring programu:

 

Program Wychowawczo – Profilaktyczny nie jest dokumentem zamkniętym, może ulegać zmianom wraz ze zmieniającą się rzeczywistością wychowawczą szkoły. Ocena jego skuteczności będzie polegać na bieżącym analizowaniu oraz corocznie dokonywanych zmianach, dostosowując je do bieżących potrzeb szkoły. Okresowego podsumowania efektywności działań wychowawczo-profilaktycznych dokonuje w obrębie zespołu klasowego wychowawca, a do oceny całokształtu tych oddziaływań, powołany przez dyrektora szkoły, psycholog, pedagog i doradca zawodowy.

            W czerwcu 2023 roku przeprowadzono ankietowe badanie diagnostyczne dot. czynników ryzyka i czynników chroniących młodzież przed zachowaniami patologicznymi i używaniem środków odurzających.

Grupami szczególnie narażonymi na używanie substancji psychoaktywnych są uczniowie pozostający bez kontroli rodzicielskiej, niepełnoletnie osoby popełniające czyny karalne, osoby zagrożone demoralizacją, młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym, a także młodzi ludzie z zaburzeniami zachowania oraz koncentracji i uwagi.

 

 

Rekomendacje do programu wychowawczo-profilaktycznego

Po analizie wyników przeprowadzonych ankiet sformułowano poniższe rekomendacje i wnioski, które zostaną uwzględnione w programie wychowawczo- profilaktycznym.

 

Po analizie wyników badań należy:

  1. Kontynuować prowadzenie zajęć profilaktycznych dotyczących dbania o zdrowie psychiczne.
  2. Prowadzić zajęcia profilaktyczne dotyczące sposobów radzenia sobie ze stresem.
  3. Kontynuować przekazywanie uczniom informacji na temat konsekwencji wynikających z nieodpowiedniego korzystania z telefonów komórkowych (robienie zdjęć, nagrywanie).
  4. Kontynuować profilaktykę dotyczącą bezpiecznego korzystania z Internetu.
  5. Stale uświadamiać na temat dostępności nauczycieli i specjalistów w przypadku gorszego samopoczucia w szkole.
  6. Zwiększyć świadomość rodziców i opiekunów na zagrożenia wynikające z uzależnienia od telefonu komórkowego.
  7. Uszczelnić bezpieczeństwo na terenie szkoły podczas przerw międzylekcyjnych.
  8. Zwiększyć świadomość uczniów na temat konsekwencji zażywania środków odurzających i odpowiedzialności karnej małoletnich
    i nieletnich.
  9. Wzmagać czujność rodziców na formy spędzania wolnego czasu przez młodzież.
  10. Kontynuować zajęcia profilaktyczne dotyczące szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych (warsztaty, lekcje wychowawcze), cyberprzemocy, hejtu, uzależnienia od gier komputerowych.
  11. W dalszym ciągu pracować nad przekazywaniem rzetelnej wiedzy na temat środków psychoaktywnych na przykład poprzez dobór odpowiednich tematów realizowanych na lekcjach z wychowawcą.
  12. Kontynuować akcję informacyjną dotyczącą podania miejsc, gdzie można znaleźć pomoc dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych, od gier komputerowych, i reakcji na cyberprzemoc.
  13. Zorganizować lekcje wychowawcze, zajęcia warsztaty w grupach klasowych, dotyczące poprawienia więzi, wzajemnego szacunku.
  14. Podkreślać na wszystkich zajęciach znaczenie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
  15. Wspierać rodziców w zakresie ich kompetencji rodzicielskich – spotkania z rodzicami, informacje na stronie internetowej.

 

  • Postanowienia końcowe:

 

 Program Wychowawczo – Profilaktyczny przygotowuje i uchwala Rada Pedagogiczna po konsultacji z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim;

 po zakończeniu każdego roku szkolnego następuje weryfikacja Programu Wychowawczo – Profilaktycznego;

 Wszelkich zmian w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym, w formie uchwalania Programu Wychowawczo – Profilaktycznego na bieżący rok szkolny, dokonuje z początkiem każdego roku szkolnego Rada Pedagogiczna;

 Program Wychowawczo-Profilaktyczny wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia.

Udostępnij ten post
Skip to content