Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5

Nowy zawód mechanik – monter maszyn i urządzeń

Elektromechanik – 3 lata

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Elektromechanik to osoba zajmująca się wykonywaniem, obsługą, konserwacją oraz naprawą urządzeń elektrycznych stosowanych w wielu gałęziach gospodarki m.in. silników elektrycznych, urządzeń sygnalizacyjnych, transformatorów czy sprzętu AGD (pralki, odkurzacze, żelazka i inne). Poza tym wykonuje on instalacje przełączające te urządzenia pod wysokie napięcie, a także zajmuje się montażem układów sterujących ich pracą.

 

W zawodzie tym wyróżnia się wiele specjalizacji, najważniejsze z nich to:

  • elektromechanika sprzętu gospodarstwa domowego,
  • elektromechanika pojazdów samochodowych,
  • elektromechanika elektrycznych przyrządów pomiarowych.

Każda osoba wykonująca zawód elektromechanika potrafi wykonać kompletny przegląd techniczny urządzenia elektrycznego, zamontować oraz zdemontować podzespoły mechaniczne i elektryczne w urządzeniu tego typu oraz naprawiać i konserwować sprzęt. Poza tym elektromechanik powinien umieć instalować urządzenia elektryczne, a także nadzorować eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych w czasie przeglądów okresowych.

Każda specjalizacja ma jednak również swoją specyficzną grupę czynności zawodowych, które związane są z określoną kategorią i rodzajem urządzeń elektrycznych. Do zadań elektryka samochodowego zalicza się np. sprawdzanie prawidłowego funkcjonowania zapłonu oraz wszystkich świateł w samochodzie.

Elektromechanik pojazdów samochodowych pracuje najczęściej indywidualnie, chociaż podczas wykonywania niektórych zadań kontaktować się może z współpracownikami czy przełożonymi. Do jego najbliższych współpracowników należy mechanik samochodowy oraz lakiernik czy blacharz. Elektromechanik samochodowy najczęściej pracuje w warsztacie samochodowym.

Elektromechanik zajmujące się sprzętem gospodarstwa domowego pracujący na co dzień w firmie produkcyjnej zajmuje się głównie montowaniem wcześniej wyprodukowanych części według obowiązującej dokumentacji technologicznej. Jego kontakty zawodowe ograniczają się przede wszystkim do najbliższych współpracowników.

Źródło: http://www.praca.fm/elektromechanik-opis-zawodu-i-zakres-obowiazkow

 

Mechanik pojazdów samochodowych (3 lata)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Mechanik samochodowy jest to osoba, która naprawia i dokonuje przeglądu samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych. Do głównych obowiązków pracownika tego należy, m.in.: wykonywanie prac regulacyjnych, wykonywanie napraw, kontrola stanu technicznego pojazdów, zespołów, podzespołów i układów.

WYMAGANIA

Mechanik samochodowy powinien mieć wykształcenie zawodowe lub średnie techniczne samochodowe oraz prawo jazdy kat. B, a także doświadczenie zawodowe w wykonywaniu usług samochodowych (np. wymiana opon, oleju, montaż układu wydechowego itp.). Toteż mechanik musi posiadać dogłębną znajomość budowy i zasady działania wszystkich zespołów i układów pojazdu, zwłaszcza w obrębie obsługiwanej marki i typu pojazdu. Istotną cechą w tym zawodzie jest zdolność koncentracji uwagi, która pozwala na znalezienie usterki, a także spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Poza tym, osoba taka powinna cechować się cierpliwością, dokładnością oraz dobrą koordynacją wzrokowo – ruchową, dużą sprawnością fizyczną i manualną oraz dobrym wzrokiem, słuchem i węchem. Alergia na substancje chemiczne, tj. oleje, smary, paliwa itp. i wada wzroku, której nie ma możliwości skorygować okularami oraz zaburzenia koordynacji ruchowej – dyskwalifikują kandydata do wykonywania tego zawodu.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Pracownik ów może pracować zgodnie ze specjalnością jako mechanik samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, pojazdów rolniczych, itd. Mechanik samochodowy może być zatrudniony, m.in.: w warsztatach i serwisach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, firmach transportowych posiadających własny serwis, w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji samochodów, jak i jego podzespołów, a także może otworzyć swój własny warsztat.

Źródło: https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/motoryzacja/mechanik-samochodowy_pr-524.html

 

Ślusarz (3 lata)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Ślusarz to rzemieślnik, który zajmuje się obróbką metalu. W tym zawodzie wyróżniamy: ślusarza urządzeń komunalnych, ślusarza sprzętu domowego, ślusarza samochodowego, ślusarza wyrobów artystycznych oraz ślusarza konstrukcji stalowych. Tak więc, w zależności od specjalizacji – ślusarz ma różne zadania i stosuje różne technologie do pracy. Pracownik ten wyrabia, m.in. zamki, klucze, okucia do drzwi i okien, krat, bram, ogrodzeń, zbiorników, zbrojeń budowlanych oraz kształtuje pręty, płaskowniki i kształtowniki stalowe, a także podnośniki szyb, regulacje położenia foteli, naprawy i odtwarzanie metalowych wyrobów artystycznych.

informacja o zawodzie ślusarza

WYMAGANIA

Osoba zajmująca to stanowisko powinna posiadać wykształcenie zawodowe z kierunkiem nauczania „ślusarstwo”. W przypadku ślusarza konstrukcji stalowych to musi on mieć ukończony kurs spawacza gazowego i elektrycznego, a ślusarza wyrobów artystycznych – kurs lub szkołę o kierunku ślusarstwa artystycznego. Poza tym pracownik ten powinien charakteryzować się: zainteresowaniami i zdolnościami technicznymi, zdolnościami manualnymi oraz dokładnością, dobrą koordynacją wzrokowo – ruchową, a także zainteresowaniami o charakterze artystycznym.

WARUNKI PRACY

Ślusarz zazwyczaj pracuje wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, tylko ślusarz konstrukcji stalowych połowę swojego czasu pracy wykonuje na otwartym powietrzu. Praca ślusarza jest pracą indywidualną i w zasadzie rutynową. Pracownik ten musi wykazywać się dobrą kondycją fizyczną. Czas pracy to około 6-8 godzin dziennie.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Ślusarz może być zatrudniony, np.: w zakładach przemysłu maszynowego, warsztatach samochodowych, budowach, firmach sanitarnych i instalacyjno-grzewczych, serwisach naprawy sprzętu domowego, pracowniach ślusarstwa artystycznego (konserwacja, naprawa, odtwarzanie metalowych wyrobów artystycznych). Pracownik ten może też otworzyć własną działalność.

Źródło: https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/serwis-technika-montaz/slusarz_pr-646.html

 

Kierowca mechanik – 3 lata

 

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

   Obecnie (według badań) potrzebnych w Polsce jest około 200 tys. kierowców kat. C+E, co daje gwarancję uczniom po skończeniu szkoły, na podjęcie dobrze płatnej pracy i rozpoczęcie dorosłego życia zawodowego. W toku 3-letniej nauki w Branżowej Szkole I stopnia uczeń zdobywa wykształcenie ogólne i zawodowe, a po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zakresie eksploatacji środków transportu drogowego uzyskuje tytuł zawodowy – kierowcy mechanika.

Do zadań kierowcy mechanika należy:

1. Obsługa środków transportu drogowego

Uczeń:

1) rozróżnia rodzaje środków transportu drogowego;
2) wyjaśnia budowę oraz zasady działania podzespołów i zespołów środków transportu
drogowego;
3) rozpoznaje instalacje oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne stosowane w środkach;
transportu drogowego;
4) ocenia stan techniczny środków transportu drogowego;
5) wykonuje czynności związane z obsługą środków transportu drogowego;
6) lokalizuje uszkodzenia zespołów i podzespołów środków transportu drogowego;
7) dobiera metody napraw środków transportu drogowego;
8) posługuje się narzędziami i przyrządami kontrolno-pomiarowymi;
9) dobiera części zamienne oraz materiały eksploatacyjne;
10) wykonuje czynności związane z naprawą i konserwacją środków transportu drogowego;
11) posługuje się dokumentacją techniczno-eksploatacyjną środków transportu drogowego;
12) oblicza koszty związane z eksploatacją środków transportu drogowego.

2. Użytkowanie środków transportu drogowego

Uczeń:

1) klasyfikuje środki transportu drogowego;
2) określa parametry techniczno-eksploatacyjne środków transportu drogowego;
3) dobiera środki transportu drogowego do rodzaju i właściwości przewożonych rzeczy;
4) przestrzega zasad rozmieszczania, mocowania oraz zabezpieczania przewożonych rzeczy;
5) korzysta z urządzeń pomocniczych stosowanych w środkach transportu drogowego;
6) posługuje się tradycyjnymi mapami drogowymi oraz elektronicznymi systemami nawigacji satelitarnej;
7) odczytuje i interpretuje wskazania urządzeń kontrolno-pomiarowych stosowanych w środkach;
transportu drogowego;
8) przestrzega norm czasu pracy kierowcy;
9) prowadzi dokumentację związaną z przewozem drogowym;
10) przestrzega przepisów prawa dotyczących użytkowania środków transportu drogowego;
11) przestrzega przepisów prawa związanych z przewozem drogowym rzeczy;
12) wykonuje usługi transportowe zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi tych usług;
13) prowadzi i obsługuje pojazdy samochodowe w zakresie niezbędnym do uzyskania
kwalifikacji wstępnej, o której mowa w ustawie o transporcie drogowym.

 Kierowca mechanik znajdzie zatrudnienie w:

 Będzie mógł pracować w firmach transportowych związanych z przewozem osób i towarów, będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej jako kierowca mechanik, a także na wielu innych stanowiskach, gdzie potrzebna jest wiedza ogólnotechniczna.

Mechanik motocyklowy 3 lata

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Mechanik motocyklowy to nowy zawód,  który na mocy rozporządzenia MEN pojawił się w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Obecnie usługi w zakresie serwisu oraz napraw motocykli zaliczają się do prężnie rozwijającej się dziedziny gospodarczej. Statystyki liczby zarejestrowanych motocykli wskazują na rosnącą popularność tych pojazdów wśród użytkowników dróg. W obliczu rozrastającej się dynamicznie liczby motocykli i skuterów oraz powiększającej się liczby zakładów obsługujących tę grupę pojazdów, konieczne staje się zapewnienie wykwalifikowanych kadr do serwisowania, dokonywania przeglądów, konserwacji i napraw.

ZADANIA I CZYNNOŚCI

Absolwent kształcący się w zawodzie mechanik motocyklowy będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) diagnozowania motocykli;

2) obsługi i użytkowania motocykli;

3) naprawy motocykli.

UMIEJĘTNOŚCI ZDOBYTE W CYKLU KSZTAŁCENIA

Wykonuje czynności kontrolno-obsługowe

  • Stosuje przepisy prawa dotyczące ruchu drogowego i kierujących motocyklami
  • Przestrzega zasad kierowania motocyklami
  • Wykonuje czynności związane z przygotowaniem do jazdy i kierowaniem motocyklem w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy uprawniającego do kierowania motocyklem

W RAMACH KSZTAŁCENIA UCZEŃ ZDOBĘDZIE KWALIFIKACJE

M.45. Diagnozowanie i naprawa motocykli

ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ

Absolwent znajdzie pracę w licznych zakładach związanych z naprawą, diagnostyką i serwisowaniem motocykli. Może prowadzić własną działalność gospodarczą.

Udostępnij ten post
Skip to content