E-podręczniki − największe i bezpłatne zasoby edukacyjne

Już w tej chwili platforma jest największym zbiorem bezpłatnych zasobów Edukacyjnych w Polsce. Z e-podręczników można korzystać w każdej chwili, w każdym miejscu, w Polsce i za granicą, za pomocą komputera, laptopa, tabletu, telefonu. Działają we wszystkich systemach operacyjnych i przeglądarkach internetowych.

Wspierają nowatorski sposób nauczania, edukację, która nie nuży, jest atrakcyjna dla ucznia. Stąd bogactwo multimediów oraz niewyczerpywalny zbiór zadań interaktywnych. Docelowo na platformie internetowej www.epodreczniki.pl znajdzie się kompletny zestaw do nauki 14 przedmiotów – począwszy od szkoły podstawowej do matury: e-podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, historii i społeczeństwa, historii, wiedzy o społeczeństwie, przyrody, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki, zajęć komputerowych, informatyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa.

W sumie e-podręczniki to blisko 4000 lekcji i zajęć, w tym ok. 1000 lekcji z matematyki, ok. 200 lekcji z Informatyki, ok. 790 lekcji z przedmiotów przyrodniczych, ok. 1250 lekcji z przedmiotów humanistycznych oraz 495 zajęć z edukacji wczesnoszkolnej.

E-podręczniki nie tylko przekazują wiedzę, ale również kształtują kompetencje cyfrowe, czytelnicze i medialne. Uczą programowania. Wykorzystują naturalną skłonność dzieci i młodzieży do wspólnej pracy i zabawy, fascynację nowymi technologiami i światem Internetu.

Wirtualne podróże w czasie i przestrzeni

Wirtualny spacer po jaskini Raj bez wychodzenia z domu to jeden z przykładów unikatowych cyfrowych podróży, które uczeń znajdzie w e-podręczniku. Może odwiedzić rycerski zamek w Będzinie, wchodzić do komnat i zbrojowni, wspinać się na wieżę, jakby był fizycznie w środku, potem przenieść się do Czarnolasu Jana Kochanowskiego, zwiedzić Sejm, zajrzeć w kuluary Senatu, zabłądzić na pustyni Błędowskiej.

Animacje 3D przeniosą ucznia w czasie, na ulice starożytnego Rzymu, pozwolą zajrzeć do rzymskich łaźni, domów, podziwiać akwedukty, zwiedzić Colosseum. Pozwolą odszyfrować ukryte przesłania Sumerów i tajemnice Drzwi Gnieźnieńskich. Zbadać, jak był zbudowany pałac Mieszka I.

W podręcznikach do matematyki liczba zadań jest większa niż we wszystkich dotychczas wydrukowanych podręcznikach w Polsce. To dzięki zastosowaniu interaktywnych otwartych i zamkniętych zadań generatorowych o dynamicznie zmieniających się współczynnikach. Towarzyszą im wizualizacje graficzne oraz system weryfikacji poprawności odpowiedzi. Uczeń od razu dostaje informację zwrotną o wyniku, może ćwiczyć i bawić się tym do woli, jak w komputerowej grze.

Baw się i ucz

W naukach przyrodniczych też proponujemy ścieżkę „baw się i ucz”, eksperymenty, ćwiczenia interaktywne, zadania badawcze, dzienniczki obserwacji przyrody itp.

Najbardziej niezwykłe są e-podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej. To wejście w dwa światy baśniowy świat Zgrzyciaków i szkolny świat Kuby i Julki. Wielki psotnik i czarny charakter profesor Zgrzyt przenika do świata ludzi, by płatać różne figle: kradnie wszystkie przecinki, zamienia „zebry” uliczne w prawdziwe zebry, które biegają po mieście. Uczniowie razem z Kubą i Julką muszą wykonać różne zadania, by wszystko wróciło do normy. Wspierają ich w tym superbohaterowie ze świata Zgrzyciaków ; Figo – miłośnik literatury, Anima – matematyczka i Eron – obrońca przyrody. Konwencja gry edukacyjnej bardzo przypadła uczniom do gustu.

Twórcą kreacji graficznej jest firma Platige Image (m.in. Katedra Bagińskiego). Podręcznik zawiera wiele tekstów literackich z nagraniami aktorskimi, ćwiczeń interaktywnych, kart pracy.

Praca domowa nie będzie zmorą

E-podręczniki to inteligentne środowisko kształcenia. Uczniowie i nauczyciele będą mogli zakładać indywidualne konta lub logować się na platformie poprzez konta w dziennikach elektronicznych, tworzyć własne notatki, zasoby, wersje podręczników. Dzielić się nimi w wirtualnych klasach.

Zawierają znacznie więcej treści niż podręczniki tradycyjne. Umożliwiają wybór i dostosowanie do indywidualnych potrzeb ucznia. Atrakcyjność i interaktywność tych podręczników jest szansą na upowszechnienie edukacji wyprzedzającej. Praca domowa może być zabawą, grą, odkrywaniem, tworzeniem i dzieleniem się z innymi. Z e-podręczników mogą korzystać także rodzice we wspólnej zabawie z dziećmi i wszyscy zainteresowani. Można ich używać bez logowania.

E-podręczniki przygotowuje Ośrodek Rozwoju Edukacji wraz z partnerami. Partnerem technologicznym, twórcą platformy edukacyjnej jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe . Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej przygotowało wydawnictwo Grupa Edukacyjna. Za przedmioty humanistyczne odpowiada Uniwersytet Wrocławski, za matematykę i informatykę Politechnika Łódzka, za przedmioty przyrodnicze Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

 

Udostępnij ten post
Skip to content