Konkurs „Poznaj Górny Śląsk, Katowice i swoją dzielnicę”

PYTANIA  KONKURSOWE – LUTY

 

  1. W okresie międzywojennym w Katowicach została uruchomiona rozgłośnia radiowa. Była ona wyposażona w dużą moc nadawczą, dzięki czemu mogli jej słuchać Polacy mieszkający za niemiecką granicą. Kiedy „Karlik z Kocyndra” po raz pierwszy stanął przed mikrofonem radiowym? (data i godzina). Jaki tytuł nosiły audycje przez niego prowadzone?
  2. Gdzie zostały zrobione przedstawione zdjęcia, w jakich miastach Górnego Śląska? Co przedstawiają?

 

  1. Urodził się w Częstochowie, ale całe dorosłe życie spędził w Katowicach. Reprezentował Polskę w 1984 r. na 41. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, w 1986 i 1987 na 20. I 21. Międzynarodowych Targach Sztuki w Kolonii, w 1992 – na EXPO’92 w Sewilli. O kogo chodzi? Wymień tytuły 5 jego prac.

 

ZADANIE  DODATKOWE

Kto napisał poniższy tekst? Jak brzmi tytuł utworu, z którego pochodzi poniższy fragment?

 „… Stazyjka zaś biegała po sklepach i kupowała, co tylko mogła. Mydło, cukier, kapelusz ze strusim piórem, na sukienki, pantofelki na wysokich obcasach, a dla swego Ferdy wyszukiwała w sklepie najsmaczniejsze kąski i wszystko znosiła do domu. A złotych listków w pęcherzu nie ubywało! Pilnie też strzegła, by jej mąż, Ferda, nie wylazł z łóżka i by przede wszystkim nic nie robił. W nosie może jeszcze dłubać, lecz muchy już mu nie wolno łapać. A broń Boże, żeby tak drzewa na podpałkę uciapać albo izbę pozamiatać, albo garnki umyć! Niech go ręka boska chroni! Bo wtedy złote listki przepadłyby i byłoby po paradzie!…”

 

Udostępnij ten post
Skip to content