Spotkanie w ramach Miejskiej Dżungli

20 lutego br. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z osobą niepełnosprawną w ramach VI edycji projektu Miejska Dżungla. Tym razem gościliśmy pana Łukasza Żelechowskiego, niezwykłego człowieka – niewidomego od urodzenia, informatyka, dziennikarza radiowego, płetwonurka, skoczka ze spadochronem. Pan Łukasz jako pierwszy niewidomy na świecie zdobył Kilimandżaro, Elbrus i Aconcaguę. Wystąpił w telewizyjnym programie „Mam talent”. Prowadzi zajęcia dla osób niewidomych – uczy ich radzenia sobie z niepełnosprawnością. Ma bloga, pisze książki.Gość opowiedział nam o codziennym życiu osoby niewidomej i o różnego rodzaju przeszkodach, które czyhają na niepełnosprawnych na ulicy i w budynkach. Na szczęście coraz więcej dzieje się w celu ułatwienia funkcjonowania niepełnosprawnych w warunkach dużego miasta. Jednym ze sposobów jest właśnie akcja Miejska Dżungla, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, i do której każdy z nas może się przyłączyć.

Podczas prelekcji pan Łukasz zaprezentował nam możliwości jakie daje specjalne oprogramowanie komputera przeznaczone dla osób niewidomych. W ten sposób zabrał nas w świat dźwięków Afryki, Kaukazu i Ameryki Południowej. Nie zdawaliśmy sobie dotąd sprawy, iż tak wiele informacji dociera do nas za pośrednictwem zmysłu słuchu.

To było niezwykłe spotkanie. Nasz gość zaimponował nam swoją postawą wobec przeciwności losu, dzięki czemu zrozumieliśmy, że tak naprawdę wszystko można osiągnąć, jeśli tylko tego się chce. Mamy nadzieję, że będziemy mieli zaszczyt jeszcze raz z panem Łukaszem się zobaczyć. Pamiętajmy, że dzisiaj my możemy pomóc osobom niepełnosprawnym, a jutro być może my sami będziemy potrzebować pomocy od innych.

 Anna Matlok

no images were found

Udostępnij ten post
Skip to content