Wycieczka przedmiotowa do Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”

Klasa IIIT wzięła udział w lekcji muzealnej prowadzonej w Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”. Muzeum mieści się przy ulicy Wincentego Pola 65, w pobliżu miejsca, gdzie 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji kopalni, zastrzelono 9 górników. Uczestnicy zwiedzali Muzeum, które jest podzielone tematycznie na dwie części.Pierwsza obejmuje historię kopalni, od momentu jej powstania w 1899 r. aż do czasów obecnych. Druga część jest poświęcona w całości wydarzeniom z 16 grudnia 1981 r. i zawiera dokładną makietę kopalni z odzwierciedleniem przebiegu pacyfikacji, autentyczne eksponaty oraz inscenizację starcia górników z ZOMO.

Uczniowie klasy III T oglądali również film pt. „Życiorysy z bliznami” i mieli przyjemność poznać uczestnika wydarzeń z 16 grudnia 1981 r., p. Stanisława Płatka przewodniczącego komitetu strajkowego w Kopalni „Wujek”, który podczas pacyfikacji został ranny , następnie aresztowany i osądzony. Zajęcia, bardzo ciekawe, prowadzone przez p. Stanisława Płatka przybliżyły przeszłość znaną tylko z podręczników. Zachęcamy do udziału, naprawdę warto!

Organizator i opiekun: Grażyna Szynol

no images were found

Udostępnij ten post
Skip to content