Zagadki maj

ZAGADKA 1

Nazwy ulic

1. Podaj obecne nazwy ulic: dawnej Krakowskiej, Wieczorka, Armii Czerwonej, Poprzecznej.

2. Przy tej ulicy w 1922 roku kupił piętrową willę z ogrodem Wojciech Korfanty. W 1989 roku, w 50 rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego została umieszczona na budynku tablica pamiątkowa. Po przeciwnej stronie ulicy w 1912 roku został wybudowany gmach dla Dyrekcji Kopalń Księstwa Pszczyńskiego. Jaka to ulica?

3. W Katowicach mamy ulicę Młyńską, skąd pochodzi nazwa ulicy, co się na tej ulicy znajdowało, a co jest teraz?

ZAGADKA 2

Co to za miejsce?

1. Osiedle zbudowane w latach 1927-1928 dla górników kopalni „Kleofas”, osiedle dzieliło dziesięć równoległych uliczek, którym nadano nazwy na cześć górników, którzy zginęli w wielkiej katastrofie w kopalni „Kleofas” w 1896 roku.

Podaj nazwę Osiedla i nazwiska górników.

1. Osiedle to powstało na terenach osad Bederowca, Sośniny i części Klimzowca. Decyzja o jego budowie zapadła w 1959 roku. Obecnie znajdują się tam najwyższe budynki  mieszkalne w Katowicach. Na terenie Osiedla powstały dwa kościoły.

Podaj nazwę oraz nazwę potoczną Osiedla. Jak nazywają się najwyższe budynki mieszkalne? Kto zaprojektował Kościoły na tym Osiedlu?

ZAGADKA 3

Co przedstawia herb Katowic?

Zadanie dodatkowe

Kanonizacja Jana Pawła II

Odnajdź ślady Jana Pawła II w Katowicach.

Wspomnij czas pielgrzymki, odszukaj pomniki w Katowicach, placówki których Patronem jest Jan Paweł II i inne ….

Może posiadasz rodzinne zdjęcia ze spotkań z Janem Pawłem II….

Zadanie wykonaj w formie prezentacji multimedialnej lub albumu papierowego,

tym razem możesz korzystać z Internetu,

ale pamiętaj koniecznie podaj źródło.

Zasady i regulamin

PODOBNIE JAK W UBIEGŁYM MIESIĄCU

• nazwa pliku nazwisko_imię_szkoła, np.Kowalski_Jan_sp10

• raz wysłanej pracy nie można w danym miesiącu wymienić na inną pracę;
• plik wysyłamy na adres email konkurs.zs7@gmail.com

Wersję albumu papierowego dostarcz do szkoły.

Konkurs rozpoczyna się 3 maja 2014 godz. 20.00, a ostatni dzień nadsyłania prac to 2 czerwca 2014 roku godz. 24.00. Prace przesłane po terminie nie będą brane pod uwagę.

punktacja:

1. estetyka 2 pkt