Dzień Śląski

„Śląsk – takie miejsce na ziemi”

no images were found

Szeroko pojęta edukacja regionalna zagościła w Zespole Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalerza w Katowicach. 11 kwietnia 2013 roku odbył się kolejny Dzień Śląski w naszej szkole – bo taką roboczą nazwę ma rokrocznie odbywająca się impreza, która ma na celu uświadomienie uczniom i społeczności lokalnej czym jest Mała Ojczyzna. Hasłem przewodnim, które zainspirowało organizatorów przedsięwzięcia były słowa Marka Szołtyska „Śląsk – takie miejsce na ziemi”. Pasjonat kultury śląskiej, pisarz, felietonista oraz nauczyciel – Marek Szołtysek – zaszczycił nas swoją obecnością. Z właściwym sobie humorem opowiedział o graczkach, zabawkach i zabawach śląskich. Nasi uczniowie przygotowali interpretację znanych utworów literackich w gwarze śląskiej. Wszystkim podobał się savoir –vivre po śląsku i fraszka „Ślachetne zdrowie”. Największymi oklaskami nagrodzono prezentację moplika oraz występ młodego akordeonisty. Najwięcej emocji wzbudziło przedstawienie „Jo Ci przaja, Ty mi przajesz!, czyli Romeo i Julia po śląsku”. Aktorzy spisali się na medal. Imprezie towarzyszył również konkurs „Wiedzy o Śląsku”, w którym I miejsce zajął Łukasz Czora, II miejsce – Mateusz Maślorz, III miejsce – Bartosz Spałek. Zwycięzcom gratulujemy. Największą frajdę wszystkim sprawiły stoły zastawione śląskim jadłem. Każdy mógł posmakować krupnioków, żymloków, klusek śląskich, rolad, chleba z tustym i kołoczów. Wszystko było wyborne. O potrawy zadbali rodzice, uczniowie i sąsiadujący hipermarket. Sponsorami nagród były firmy współpracujące ze szkołą. Śląski charakter uroczystości podkreślały stroje regionalne, w które wystąpili uczniowie i pedagodzy. W organizację przedsięwzięcia włączyło się Centrum Aktywności Lokalnej i Wysoki Zamek. Tę wyjątkową imprezę zaszczycili swoją obecnością honorowi goście: Jerzy Dolinkiewicz -Przewodniczący Komisji Edukacji i Radny Rady Miasta Katowice; Krzysztof Hara – Naczelnik VII Komisariatu Policji; kpt. Robert Cieśla – WKU; Wioletta Richter i Marek Richter -Wysoki Zamek, Łukasz Maj – Centrum Aktywności Lokalnej; rodzice; absolwenci; dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie zaprzyjaźnionych szkół podstawowych.

Dzień Śląski był doskonałą lekcją edukacji regionalnej.