Mechanik – monter maszyn i urządzeń – nowy kierunek nauczania w ZS7

Nowy kierunek kształcenia – Mechanik-monter maszyn i urządzeń

 

Od roku szkolnego 2023/2024 uruchamiamy nowy kierunek kształcenia: mechanik-monter maszyn i urządzeń – to zawód przypisany do branży mechanicznej na poziomie Branżowej szkoły I stopnia (nauka trwa trzy lata).

Podstawowym zadaniem mechanika maszyn i urządzeń do obróbki metali jest zapewnienie utrzymania w pełnej sprawności eksploatacyjnej parku maszynowego w zakładzie. Absolwent szkoły kształcącej w tym zawodzie jest przygotowany do wykonywania następujących głównych zadań zawodowych:

  • dokonywania montażu i demontażu maszyn i urządzeń;
  • weryfikowania stanu technicznego części, podzespołów i zespołów;
  • obsługiwania i konserwowania maszyn i urządzeń;
  • instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń;
  • korzystania z dokumentacji techniczno-ruchowych producenta maszyn.

Perspektywa pracy:

Mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń znajdują zatrudnienie w małych, średnich i dużych zakładach wymagających montażu, obsługi i naprawy maszyn urządzeń mechanicznych. Zawód ten występuje pod wieloma nazwami, stosowanymi w przemyśle – odpowiadającymi określonym stanowiskom pracy (montażysta, mechanik, ustawiacz, operator różnych urządzeń, konserwator). Z uwagi na dobrą znajomość zagadnień branży metalowej i różnych detali mechanik-monter maszyn i urządzeń może także pracować jako przedstawiciel handlowy, sprzedawca w sklepie z narzędziami, elektronarzędziami, materiałami metalowymi.

Udostępnij ten post
Skip to content