Miejska Dżungla

Nasza szkoła brała udział w kolejnej V edycji programu „Miejska Dżungla”, którego organizatorem jest Urząd Miasta Katowice. Program poświęcony jest integracji środowisk osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Celem programu jest budowanie wzajemnych relacji pomiędzy ludźmi z obu środowisk, lepsze poznanie się i wzajemna pomoc. Ważnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach programu było spotkanie z panem Andrzejem Bogdanowiczem – prezesem Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Nasz wspaniały gość wygłosił dla uczniów prelekcję na temat zasad zachowania się wobec osób niepełnosprawnych, zachęcał do udziału w wolontariacie, mówił o potrzebach osób chorych, samotnych., ale również przestrzegał nas przed ryzykownymi zachowaniami, które mogą prowadzić do kalectwa. Pan Andrzej jest niezwykle aktywnym człowiekiem, bierze udział w wielu spotkaniach z młodzieżą, organizuje wyjazdy, w tym zagraniczne, dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Przekonał nas, że życie człowieka niepełnosprawnego nie musi być smutne i pozbawione sensu. Spotkanie z naszym gościem wielu z nas dodało sił i zapału do dalszej pracy. W ramach programu „Miejska Dżungla” nasi uczniowie brali udział w akcji parkingowej. W ostatnią sobotę przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy wszyscy zajęci byli już przygotowaniami do świętowania, robili ostatnie zakupy, na parkingu przed supermarketem nasza młodzież rozdawała ulotki i udzielała informacji dotyczących zakazu parkowania na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Uczniowie brali także udział w konkursach plastycznych o tematyce dotyczącej problemów osób niepełnosprawnych.

Anna Matlok Szkolny koordynator programu Miejska Dżungla