Wsparcie psychologiczne dla rodziców i uczniów

Drodzy Rodzice i Uczniowie!!!

            Dzisiaj wszyscy mamy prawo czuć się zagubieni i zmęczenie obecna sytuacja. Zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę i bez instrukcji i kursów przygotowujących musieliśmy sobie poradzić.

Każdy z nas jest inny. Jeden będzie zamyślony z  przerażeniem śledził kolejne statystyki, ktoś inny  nie włączy TV ani radia , czekając na lepszy czas , który już wkrótce nastanie.

Nie ma dobrej recepty na dzisiaj, nie wiemy jak reagować, jak zachować się w obecnej sytuacji. Wszyscy! się tego uczymy.

Niepodważalny jest fakt, że każdy z nas potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, co pozwala uspokoić emocje, rozładować napięcie.

Można skorzystać z komunikatorów lub najprościej rozejrzeć się po mieszkaniu , a w nim na pewno znajdziesz kogoś do rozmowy.

Jeśli jednak zdarzy się , że będziesz potrzebował rozmówcy z zewnątrz pamiętaj , że zawsze możesz zwrócić się drogą on-line do psychologa szkolnego.

Prócz tego  działają linie pomocy on-line, pod którymi znajdziesz słowa otuchy i wsparcia.

 W każdym mieście.  pracownicy Ośrodków Interwencji Kryzysowej udzielają wsparcia telefonicznego, jak również  pracują  na SKYPE. Jeśli będzie konieczność, zostaniesz pokierowany do specjalisty.

Pamiętaj, każdemu  z nas jest trudno!!

Nie jesteś sam w tej nietypowej sytuacji!!

Poniżej linki do instytucji pomocowych. Tam również otrzymasz poradę prawną.

 http://www.interwencjakryzysowa.pl/osrodki-interwencji-kryzysowej/4077 – OIK  Katowice

https://liniawsparcia.pl/   – linia wsparcia ITAKA

Romana Jakubczyk                                                                                                          

psycholog szkolny

 

 

Szanowni Uczniowie, Rodzice,

dzisiaj kilka słów o stresie. Obecna sytuacja jest trudna i zapewne stresująca nie tylko dla Państwa Dzieci, ale również dla Państwa. W związku z powyższym przygotowaliśmy krótki poradnik jak radzić sobie ze stresem.

            Stres jest potrzebny. Może mieć pozytywny wpływ na nasze życie, kiedy mobilizuje nas do działania i ułatwia mierzenie się z wyzwaniami. Jeżeli jednak stres staje się silny i długotrwały zaczyna niszczyć nasz organizm od środka. Utrzymanie organizmu w stałej mobilizacji przekłada się niestety na problemy zdrowotne. Szkodliwy, przedłużający się stres może prowadzić do różnych chorób, zaburzeń i dolegliwości. Przede wszystkim zadbajmy więc o zdrową dietę. Pamiętajmy o pięciu posiłkach w ciągu dnia. Unikajmy napojów gazowanych, słodkich przekąsek. Spożywajmy warzywa i owoce. Dbajmy również o ruch. Aktywność fizyczna pozwala nam rozładować negatywne emocje oraz pozbyć się kortyzolu (hormonu stresu) z organizmu. Dodatkowo wytwarza serotoninę, czyli hormon szczęścia, wprawiając nas w dobry nastrój. Warto poświęcić przynajmniej 20-30 min. dziennie na domowy trening, może wspólnie z Dzieckiem? Pamiętajmy również o wysypianiu się. Aby zadbać o właściwy sen warto stosować zasady higieny snu: codziennie chodzić spać o stałej porze, nie spożywać napojów gazowanych i z kofeiną przed snem.

Najważniejsze  jest jednak zadbanie o swoją sferę emocjonalną. Nie bójmy się wyrażać emocji, które czujemy. Obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich, dlatego zachęcamy do wspólnych rozmów, szczególnie z Dzieckiem. Opowiadajmy o tym, czego się boimy, co czujemy, co nas zastanawia. Odpowiadajmy na pytania Dziecka, tłumaczmy nawet te najtrudniejsze kwestie. Poświęćmy czas Rodzinie, spotykajmy się online z Przyjaciółmi. Zadbajmy o własny komfort. Znajdźmy czas na relaks, realizujmy swoje hobby.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Państwa pomocne. Proszę pamiętać, że obecna sytuacja w końcu minie i wszystko wróci do normy.

 Romana Jakubczyk                                                                                                          

psycholog szkolny

 

 

Udostępnij ten post
Skip to content