Współczynnik π=3,14.
Historia z życia wzięta.
Idę sobie przez park im. gen. J. Ziętka w stronę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w którym bawią się dzieci skacząc w „klasy” i recytują wiersz Jana Brzechwy „Abecadło z pieca spadło, o ziemię się stłukło, rozsypało się po kątach, strasznie się potłukło; i-zgubiło kropeczkę, H -złamało kładeczkę, B -zbiło sobie brzuszek, A- zwichnęło nóżki, ….”.
Dochodzę do ulicy 3,14 A. Chełkowskiego, przy której znajduje się Wydział Fizyki U Śl.
Co to za dziwna nazwa ulicy. Zacząłem pytać rodziców, znajomych i korzystając z pomocy naukowych starałem się wyjaśniać znaczenie i genezę powstania nazwy ulicy.
Π=3,14 –jest to stała matematyczna wyrażająca stosunek długości obwodu koła do jego średnicy.
Prof. August Chełkowski senator I, II, III, IV kadencji i Marszalek Senatu w latach 1991-1993, był w latach 1956-1982, wykładowcą, dziekanem i rektorem Uniwersytetu Poznańskiego i Śląskiego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii.
Prof. A. Chełkowski specjalizował się w fizyce ciała stałego, był autorem prac naukowych z zakresu fizyki dielektryków i fizyki metali.
Studenci, którzy mieli wykłady z profesorem, wspominają Go jako naukowca, który chciał w dostępny sposób przybliżyć znane prawa matematyczne i fizyczne a szczególnie współczynnik π= 3,14.
Udowadniał w dowcipny sposób, że obwód koła równy 2πr jest zawsze dłuższy niż obwód wielokąta opisanego na tym okręgu.
Opowiadał o badaczach piramidy Cheopsa, którzy stwierdzili, że iloraz otrzymany z podziału sumy podstawy piramidy przez jej wysokość jest równy 3,14159. Przekazywał nie tylko wiedzę ale wpoił określone zasady.
Jako jedyny Rektor Wyższej Uczelni w Polsce, 13 grudnia 1981 r. został internowany za nauczanie studentów solidności i odwagi w głoszeniu poglądów i szanowania cudzego zdania.
Zmarł w 1999 r., pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Wojciech Kiełbowicz uczeń klasy 3T